Wednesday, 5 August , 2020
امروز : چهارشنبه, 15 مرداد , 1399 - 16 ذو الحجة 1441
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴ |
در گفت و گو با عصرحبیب آباد مطرح شد؛

در حجاب محدودیت هایی وجود دارد/ داشتن باور درونی باعث تداوم حفظ عفاف و حجاب می شود

کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه حجاب محدودیت هایی دارد گفت: در عین حال باید از خود سوال کرد که آیا هر محدودیتی بد است یا خیر؟
در حجاب محدودیت هایی وجود دارد/ داشتن باور درونی باعث تداوم حفظ عفاف و حجاب می شود

به گزارش عصرحبیب آباد؛ عفاف و حجاب همواره طی چهار دهه اخیر از مهم‌ترین مباحث فرهنگی جامعه ما بوده است؛ چرا که این امر ریشه در باورهای دینی کتب آسمانی و حتی ریشه در تمدن ما ایرانیان داشته است. تنها در یک گزارش تاریخی می‌خوانیم «زمان ساسانیان که پس از نبوت زرتشت است، افزون بر چادر، پوشش صورت نیز در میان زنان اشراف معمول شد. به گفته «ویل دورانت» پس از داریوش، زنان طبقات بالای اجتماع، جرأت نداشتند که جز در تختِ روانِ روپوش دار از خانه بیرون بیایند و هرگز به آنان اجازه داده نمی‌‏شد که آشکارا با مردان آمد و رفت کنند.

و به مناسبت هفته عفاف و حجاب پایگاه خبری عصرحبیب آباد میزبان حجت الاسلام عابدی کارشناس مسائل مذهبی بود و با ایشان به گفت و گو پرداختیم.

گفت و گو با حجت الاسلام عابدی کارشناس مذهبی در باره عفاف و حجاب

عصرحبیب آباد: تاثیر خانواده در تربیت فرزندانی با عفت و حجاب در جامعه چگونه است؟

حجت الاسلام عابدی: اولین جایی که می تواند یک صفت خوبی در فرزندان شکل بگیرد از خانواده است؛ نه تنها حجاب، بلکه تمام صفات خوب! فرزندان نسبت به آن جایگاهی که پدر و مادر در خانه و خانواده دارند، الگو برداری می کنند.

وی ادامه داد: اگر پدر و مادری صفات خوبی را به دنبال خود داشته باشند، فرزند هم از آنها الگوگیری می کند و اگر بلعکس این باشد، قطعا فرزندان صفات بد را از پدر و مادر الگوگیری خواهند کرد.

این کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه الگو شدن بهترین راه ترویج دین است گفت: بهترین کار برای آموزش دادن به فرزندان، چه حجاب و چه دیگر صفات خوب انسانی، الگو شدن است؛ زیرا کودکان توان دنبال کردن مباحث تئوری را ندارند و با دیدن و از راه چشم الگوبرداری می کنند.

عصرحبیب آباد: داشتن باور درونی نسبت به حجاب چقدر در جامعه تاثیرگذار خواهد بود؟

حجت الاسلام عابدی: اگر چیزی نهادینه نشده باشد، آن آثاری که باید را ندارد و اگر چیزی از درون یک فرد جوشش نداشته باشد، بعد از یک مدتی خاموش می شود. مثلا یک چشمه ای که درحال جوشش است اگر آب نجس را به آن اضافه کنیم، چون جوشش دارد اثری از آن آب نجس نخواهد ماند. (این آب نجس تشبیه شده به افرادی که از حجاب بدگویی می کنند و جوشش آب و عدم نجاست آبی که جوشش دارد به فردی تشبیه شده که باور کاملی نسبت به حجاب دارد.)

وی ادامه داد: شاید در جامعه بارها دیده باشیم که فردی در یک خانواده مذهبی، نمازهایش را به وقت می خواند، حجابش را کامل رعایت می کند و… اما پس از مدتی این اعمال نیک را ترک می کند؛ دلیل این کار می تواند همان عدم جوشش درونی در یک فرد و باور آن به مسائل دینی و حجاب باشد. یکی دیگر از عواملی که در خانوده باعث فروپاشی عقاید دینی و مذهبی می شود، اجرای ناقص دین توسط پدر و مادر است.

این کارشناس مسائل مذهبی در ادامه با بیان اینکه پدر و مادر باید پایند الگوی اولیه که به فرزند داده اند باشند گفت: شاید در خانه ای مادر یا پدر الگوی اولیه را به فرزندش می دهد و فرزند به آن عمل می کند، اما بعد از مدتی می بیند که مادر و پدر فقط حجابشان را حفظ می کنند، نمازشان را می خواند و روزه هایشان را می گیرند؛ یعنی تنها ظواهر دین را رعایت می کنند و بعد از مدتی فرزند می بیند که مادر به پدر یا پدر به مادر دروغ هم می گوید و از این هم الگوی می گیرد و این باعث ایجاد یک تضاد در فرزند می شود.

عصرحبیب آباد: در جامعه ای  که قرار داریم که استکبار درحال ترور عقاید و باورهای ما است، چگونه با این اقدام آنها مقابله کنیم و تبلیغ حجاب صورت بگیرد؟

حجت الاسلام عابدی: یکی از بهترین روش های تبلیغ و ترویج حجاب در جامعه، بیان نظرات و صحبت های زنانی است که قبلا بی حجاب بوده اند و حتی از حجاب خوششان هم نمی آمده است. با این کار مسلما تاثیر بهتری از افراد بد حجاب و بی حجاب جامعه خواهیم گرفت تا اینکه یک روحانی یا بسیجی و یا زنی که از قبلا با حجاب بوده به او از خوبی های حجاب بگوید.

این کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه باید در رفتار با بد حجابان مهربانانه برخورد کنیم گفت: باید همانند سردار شهید حاج قاسم سلیمانی عمل کنیم؛ وقتی که دختری با حجاب بد از حاج قاسم تقاضای عکس یادگاری را کرد و حاج قاسم دست در به سینه او نزد و با او عکس گرفت و آن دختر خطاب به حاج قاسم گفته بود من حتی فکرش را هم نمی کردم که با من عکس بگیرید و من از این به بعد حجابم را مناسب می کنم.

عصرحبیب آباد: به نظر شما آیا حجاب برای بانوان ما محدودیتی ایجاد میکند؟ 

حجت الاسلام عابدی: در حجاب محدودیت هایی وجود دارد اما باید از خود سوال کرد که آیا هر محدودیتی بد است؟

وی در ادامه از مثال ماسک زدن استفاده کرد و افزود: ما در این شرایط کنونی از ماسک استفاده می کنیم و محدودیت هایی برایمان ایجاد می شود. ممکن است گرممان بشود، تنفس برایمان سخت شود و… اما در شرایط کنونی که متاسفانه با موج دوم ویروس کرونا مواجهه شده ایم و در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستیم، هیچ عقل بشتری نمی گوید من از ماسک استفاده نمی کنیم چرا که سلامتی ام در معرض خطر قرار می گیرد.

این کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه حجاب یک نوع تکلیف شرعی است افزود: تکلیف به معنای سختی است، اما باید اثبات کنیم که این سختی بد نیست و باید بدانیم که با حفظ حجاب به محدودیت مطلق نمی رسیم و در برخی موارد مانند دویدن در انظار عمومی و… محدودیت داریم.

حجت الاسلام عابدی با اشاره به فراهم شدن امنیت با حفظ حجاب گفت: من روزی در امامزاده ای بودم که دو دختر بد حجاب دوان دوان به داخل امامزاده آمدند و از من پرسیدند: چادر کجا است؟ و هم به آنان مکان چادرها را نشان دادم. وقتی چادر را بر سر کردند و نشستند به آرامشی رسیدند که بعدا متوجه شدم توسط پسرانی در حال اذیت شدن بودند که در آن زمان تنها چیزی که به ذهنشان رسیده بود محجبه شدن بود و به امامزاده پناه آورده بودند.

عصرحبیب آباد: پیامدهای بی حجابی در جامعه چیست؟

حجت الاسلام عابدی: پیامدهایی که از بی حجابی می تواند در جامعه باشد یکی بحث ایجاد ناامنی برای فرد بی حجاب و افرادی که او را در سطح جامعه مشاهده می کنند است. جدای از بحث ایجاد مشکلات امنیتی، مشکلات خانوادگی و مشکلات فردی هم برای وی ایجاد می شود.

وی ادامه داد: بعضی بی حجاب ها خیلی به خودشان میرسند و آرایش های غلیطی می کنند و عمل های زیبایی انجام می دهد، اما ای بانوی ایرانی! بهای زیبایی تو در نتیجه کمتر شدن محبت یک مرد هوس باز به همسر خوبش است؛ هیچ مردی نمی تواند بگوید که تمایلی به جنس مخالف ندارم به جز اینکه مشکلات پزشکی داشته باشد.

این کارشناس مسائل مذهبی تصریح کرد: اگر با طرز پوشش و ظاهر ما در سطح جامعه یک مردی محبتش به همسرش کم بشود و محبت در این خانه کم کم سر بشود و این زندگی به طلاق میل پیدا کند، باید پاسخگوی تمام آن مشکلات که در این زندگی هست باشیم.

وی تاکید کرد: هیچ بانوی خوب با وجدان ایرانی اگر این مسئله را بداند و به آن دقت بکند، هیچ وقت این خیانت بزرگ را در حق هم نوع خود نمی کند.


بیشتر بخوانید: فیلم | گفت و گوی صریح با کارشناس مذهبی در رابطه با عفاف و حجاب/ عابدی: نحوه رفتار با افراد بی‌حجاب مهم است


انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.